Autosport & Tuning 3–4/2016

Vychází 24. 2. 2016

A&T dvojčíslo 3-4/2016

MY FAIR LADY

Nissan 350Z

Vláďova 350Z asi nebude pro pravidelného čtenáře našeho časopisu neznámým pojmem. Kolega Petr nám ji, ještě v modré barvě s černými koly Antera, ve své fotoreportáži představil, už to nějaký ten pátek bude. Čas mezitím plynul, a tato Fairlady postupně kvetla do krásy tak, jak ji neúnavný třebechovický montér vylepšoval.

Na ploše hradeckého letiště, kde ještě nedávno zněla hlasitá hudba proběhlého Hip Hop kempu, vypadá tento naleštěný Nissan ve svém měňavém převleku jako zjevení z jiného světa. Už jen jeho desetipaprsková kola Blaque Diamond BD 10 v dvacetipalcovém rozměru svojí hodnotou převyšují hodnotu přísně účelových „festivalových“ kár návštěvníků kempu, kteří nevěřícně hledí na Vladimíra, jak připravuje a leští auto na fotografování. Vidět ten osobitý kontrast starých vojenských hangárů, spojený s anarchií festivalu, a do toho všeho přísně vytuněný Nissan, ten pohled je to výjimečné ráno zkrátka k nezaplacení.

(Více ve dvojčísle A&T 3-4/2016) 

A&T Škoda Speciál 15

Cena: 119,- Kč  /  5,59 €

Kult 110R

Škoda 110R

Už v minulém speciálu jsem se zmiňoval o tom, že Škoda 110R se pomalu, ale jistě, stává hodně kultovním autem. A čas mi dává za pravdu. Sehnat dnes slušné Erko za rozumnou cenu je nemožné. Ceny letí vzhůru naprosto šíleným tempem. A není se čemu divit. Erko je v podstatě posledním pořádným kupé, které škodovka vyrobila.

Ano, ještě následoval model Garde a později Rapid, ty ale zatím věhlasu Erka zdaleka nedosahují. Možná se i to ale časem změní. Erku se v dobách jeho vzniku přezdívalo Československé Porsche, a když se tak na tu karosérii dívám, byla to docela trefná přezdívka. A to nejen co se podobnosti karosérie týká, ale i uspořádáním pohonu, tedy motor vzadu a pohon zadních kol. Jen ten výkon je podstatně jiný než u „poršáků”. Ale koho to dnes zajímá? S veteránem se přece nezávodí, nebo jen s tím, který je pro takový účel vyrobený. Převládá klidná a pohodová jízda, pokud se tedy značný hluk v kabině dá za pohodu označit. Toto hodnocení je samozřejmě přizpůsobeno měřítkům dnešní doby, kdy jsou vozidla velmi tichá a pohodlná. Pokud si ale vzpomínám, tehdy nám to nikomu nevadilo, že motor byl slyšet víc, než bylo zdrávo, o aerodynamickém hluku nemluvě. Tak se prostě jezdilo a bylo to v normě.

Petrovi se už od mládí Erko líbilo, a vždy ho chtěl mít doma v garáži. Jeho sen se ale splnil až po dlouhých letech. A protože je velkým fandou tuningu, šel jinou cestou, než většina dnešních „erkařů“. Rozhodl se pro tuning, a myslím, že se rozhodl správně. Vůz upravil docela výrazně oproti originálu, přesto si ale stále zachovává svého dnes již legendárního ducha.

[Více v novém Škoda speciálu 15]

 

 

Tuningové srazy

Auto měsíce

Reklama

 FOR CARAVAN 2016

Alcar